Çakıcı Dağdan İnmiyor Etem Oruç

ISBN:

Published: April 7th 2011

Paperback

293 pages


Description

Çakıcı Dağdan İnmiyor  by  Etem Oruç

Çakıcı Dağdan İnmiyor by Etem Oruç
April 7th 2011 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 293 pages | ISBN: | 4.32 Mb

Börklüceden Sinanoğluna, Atçalı Kelden Çakıcıya yüzyıllarca Aydın Elinde haksızlığa başkaldıran, onurlu, dik duruşlu yiğitlerin, efelerin ereği neydi?Efe, efelik ne demektir? Efeliğin de yasaları var mıdır? Çam kokan, mersin, kekik, yiğitlik,MoreBörklüceden Sinanoğluna, Atçalı Kelden Çakıcıya yüzyıllarca Aydın Elinde haksızlığa başkaldıran, onurlu, dik duruşlu yiğitlerin, efelerin ereği neydi?Efe, efelik ne demektir? Efeliğin de yasaları var mıdır?

Çam kokan, mersin, kekik, yiğitlik, mertlik, dürüslük kokan efeliğin yasalarını kimler yazdı? Çakıcı Mehmet Efe’nin, Karıncalı dağda vuruluşunun (1911) üstünden yüz yıl geçti. Aydınoğullarının yani Çakıcı’nın da yaşadığı Aydın eli, bugünkü Aydın ili demek değildir. Bugünkü Aydın ilinin adı 20. yüzyıl’a kadar, Güzelhisar’dı. Aydın eli, bugünkü, Aydın, Selçuk, İzmir, Tire, Ödemiş, Birgi, Karaburun, Manisa ve Muğla’nın da bir bölümünü içine alan Ege’nin genişçe bir bölümdür.Aydınoğulları, Karamanoğulları gibi, geleneğine göreneğine, kültürüne bağlı, bağımsızlığına düşkün bir beylikti.

Osmanlı Devletiyle hiç barışamadı. Şeyh Bedreddin, Börklüce Mustafa, Sinanoğlu, Atçalı Kel Mehmet’ten Çakıcı Mehmet Efe’ye… Ve Atatürk’e uzanan, haksızlığa baş kaldıran kahramanlık destanları bu topraklarda yazıldı…* Öz be öz Türk olan, Türkmen, Yörük olan bu yörenin insanlarının erekleri neydi?* Uzunca süre dağlarda nasıl yaşadılar?* Nasıl bir haberleşme ağları vardı?* Efelik yasaları nasıl işlerdi?* Çakıcı, bir İngiliz casusu muydu?* Şair Eşref neden: “Devlet affetse de Çakıcı affetmez” diyordu?* Çakıcı’nın nasıl bir ruh yapısı vardı?Çakıcı’nın ölümünün 100.

yılında, tüm bu soruların yanıtını, yepyeni bilgi ve belgelerle “Çakıcı Dağdan İnmiyor” belgesel romanında bulacaksınız.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Çakıcı Dağdan İnmiyor":


workingineu.eu

©2012-2015 | DMCA | Contact us